Bezsilny… czy pełen mocy – transformacja bezsilności

7-8.03.2020

Ewelina Ragiel

Brak siły pojawia się często w najmniej oczekiwanych momentach, znienacka, choć czasem narasta powoli. Może dotyczyć nas bezpośrednio, naszej niepowtarzalnej sytuacji albo dotknąć nas, gdy patrzymy, jak ktoś bliski się z nią mierzy.

Rzadko którego uczucia ludzie tak bardzo starają się po prostu pozbyć – zamiast je zrozumieć. Ma ona jakiś związek z bezradnością, a tej można się nauczyć i bezradnym długo pozostawać – nawet jeśli mur już się rozsypał, a kamień jest już tylko wspomnieniem. Zostajemy w przekonaniu o braku opcji, gdyż to, czego słuchaliśmy przez część życia, stało się naszą integralną częścią. W nowych sytuacjach, choć sposoby wyjścia są możliwe i pojawiły się rozwiązania – nasz system ich nie dostrzega.

Gdy bezradność podlega transformacji, często pojawia się siła. Czasem jest na początku niewielka, przebija się jak kropla wody torując sobie drogę, zamienia w strumień, a następnie płynącą rzekę. Innym razem od początku płynie gwałtownym nurtem. Gdzie jest, gdy jej nie ma? Co możemy zrobić, aby była?

Podczas warsztatów chcemy:
- przyjrzeć się historii swojej bezsilności i temu, jaka relacja nas z nią łączy,
- rozpoznać zwyczajowe sposoby (nie)radzenia sobie z bezsilnością,
- zrozumieć związek między bezsilnością a złością, zmęczeniem i stresem,
- dostrzec, że bezsilność jest tylko częścią nas, nazwać i zauważyć pozostałe części,
- wypracować wspierający dialog wewnętrzny,
- znaleźć skuteczną dla siebie metodę akceptacji lub transformacji bezsilności,
- znaleźć równowagę między akceptacją bezsilności a powrotem do siły i sprawczości,
- przyjrzeć się mocy i zobaczyć, do czego może być wykorzystywana.

Po warsztatach może się zdarzyć, że:
- odzyskasz poczucie wpływu na niektóre kawałki własnej rzeczywistości,
- w obliczu trudnej sytuacji zdołasz odpowiednio wcześnie zatrzymać się i uruchomić wspierający dialog wewnętrzny,
- spojrzysz inaczej na świat i opcje, których do tej pory nie brałeś pod uwagę, staną się możliwym dla Ciebie wyborem.

Prowadzenie

Beata Hołtyń

Ewelina Ragiel

Jestem certyfikowaną trenerką NVC, mediatorem, coachem, arteterapeutką i managerem. W swojej pracy wykorzystuje Mindfulness i Focusing. Czerpię też inspiracje z Neurobiologii mózgu i Ustawień Systemowych Sarah Peyton oraz Internal Family System Roberta Schwartz’a. Prowadzę szkoleniawarsztaty i mediacje w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz empatyczne sesje indywidualne. W kontakcie z drugą osobą ważna jest dla mnie autentyczność i akceptacja. Z przyjemnością i wzruszeniem pracuję zarówno z kobietami (Uważne na siebie w duchu NVC – autorski program łączący NVC i Mindfulness ), jak rodzicami i z młodzieżą. Jako manager marzę by język konstruktywnej komunikacji zagościł w polskich firmach. Od 2010 roku stale się rozwijam i pogłębiam świadomość wewnętrzną i warsztat trenerski.